Jak ušetřit na vytápění

jak-usetrit-na-vytapeni

Jak ušetřit na vytápění? Tisíce Čechů si každoročně kladou tuto otázku : v zimě musíme bojovat nejen se závějemi a mrazem, který nás štípe do tváří, ale také s rostoucími účty za teplo. Jak zajistit, aby v domě byla optimální teplota a náklady na vytápění nebyly příliš vysoké? Využijte našich rad!

Zlomyslní lidé říkají, že abyste ušetřili za topení, stačí se tepleji obléknout. Snadno se to řekne! Koneckonců, nemáte to “vlastní m”, abyste nosili tucet svetrů současně a stále cítili pronikavý chlad. Co udělat pro úsporu vytápění? Buďte si jisti, je to možné!

Utěsněte všechna okna a otvory

Prvním krokem je utěsnění všech oken a otvorů. Do domu nebo bytu by neměl být vpuštěn studený vzduch: pro kontrolu jejich správné funkce zavřete okna a položte na ně ruku. Pokud cítíme chladivý vánek, vyplatí se koupit těsnění a nalepit ho na zárubeň.

Místnosti větrejte krátce a intenzivně

Co když místnost potřebuje důkladně vyvětrat? Princip je jednoduchý: krátký, ale intenzivní. I pár minut větrání stačí; okna by měla být otevřena dokořán, aby se umožnila výměna vzduchových hmot v místnosti. Cirkulace sice místnost vyvětrá, ale chlad v ní nebude tolik cítit. Chcete-li snížit výši účtů za vytápění, vyplatí se také vypnout radiátory před větráním bytu.

Nezakrývejte radiátory

Dalším trikem, jak platit nižší účty za vytápění, je nezakrývání radiátorů. Neměly by být ničím zakryty, protože při špatné cirkulaci musí mít radiátory (např. v bytech ve staré zástavbě) prostě vyšší teplotu, s čímž jsou zase spojeny vyšší účty. To je základní chyba mnoha lidí, kteří chtějí rychle zvýšit teplotu v místnosti – zakrytím radiátorů se to bohužel neurychlí, ale naopak se jimi vydávané teplo akumuluje mezi okny a radiátorem.

Udržujte pokojovou teplotu konstantní

Co ještě stojí za to pamatovat, pokud chceme v zimě snížit náklady na vytápění? Je třeba vzít v úvahu, že teplota v bytě by se měla udržovat na 20-21 stupních, ne vyšší. Výjimkou je koupelna, kde se dá nastavit na cca 22-24 stupňů, aby se lidské tělo cítilo příjemně. V noci se také vyplatí trochu snížit teplotu při spánku, protože přináší úsporu zhruba od 5 do 15 %!

Využijte sluneční paprsky

Přes den dopadá sluneční záření na okna a přirozeně zvyšuje teplotu v místnostech. Vyplatí se tedy využít tento bezplatný zdroj tepla. Za slunečných dnů by měly být všechny záclony a závěsy roztažené, aby sluneční paprsky měly snadnější přístup do místností. V noci udělejte opak. Zakrytí okenních skel ztěžuje únik tepla a snižuje tepelné ztráty.

Odvzdušněte radiátory

Pokud se radiátor i přes maximální nastavení zahřívá nerovnoměrně nebo topí špatně, s největší pravděpodobností má v sobě vzduch. V takovém případě z něj odstraňte vzduch. Odvzdušnění radiátoru není složité a zvládnete ho svépomocí bez potřeby speciálního nářadí. K odvzdušnění potřebujete pouze šroubovák nebo klíč a vědro s vodou.

Čištění

Dalším způsobem, jak snížit účty za vytápění, je… důkladné čištění! Hůře fungují zaprášené radiátory, vyžadují tedy více energie, a tak se vyplatí udržovat je čisté nejen při velkém předvánočním úklidu. Také by neměly být zakryty nábytkem nebo závěsy, protože vydávané teplo se nemůže volně šířit po místnosti.

Dobré účinky pro peněženku se projeví i snížením teploty v místnostech na dobu, kdy jsou členové domácnosti v práci nebo ve škole. Stažení radiátoru i o 3 stupně mezi 9. a 15. hodinou a od 23 do 6 hodin sníží potřebu tepelné energie o cca 10 %!