Maďarsko zavádí novou daň pro ropnou a plynárenskou MOL

Maďarská vláda zavádí novou daň na ropnou a plynárenskou společnost MOL, která vychází z výnosů firmy, a zároveň snižuje daň z neočekávaných zisků, kterou firma platí ze zisku z levnější ropy dovážené z Ruska. Vyplývá to z vyhlášky, kterou vláda premiéra Viktora Orbána zveřejnila v noci na dnešek.

MOL nově zaplatí daň 2,8 procenta z čistých výnosů za rok 2022. Současně daň vycházející z rozdílu mezi cenou ropy Brent a ruskou uralskou ropou, ze kterého nyní MOL platí daň 95 procent, bude snížena o 7,5 dolaru (163 Kč) za barel.

Daň z neočekávaného zisku, kterou vláda na MOL uvalila loni, odčerpala téměř všechny zisky, které MOL vydělal na levnější ropě dovážené z Ruska. Daň byla součástí mimořádných daní, které vláda zavedla také pro banky, výrobce léků, pojišťovny a letecké společnosti v rámci snahy snížit obrovský rozpočtový deficit. Orbán potřebuje snížit deficit i v letošním roce a vyhnout se recesi, protože inflace dosahuje úrovně 25,4 procenta.

Vláda může zavést daně jen formou dekretu, aniž by legislativu musel schválit parlament, kvůli výjimečnému stavu vyhlášenému v reakci na válku na Ukrajině, upozornila agentura Reuters.