Co dělat předtím, než si vezmete půjčku

Při půjčkách i hypotékách nejde o malé peníze. I přesto si ale spousta lidí nedá říct a smlouvu si pouze rychle proletí místo toho, aby ji pečlivě prošli. To je ale velká chyba. Ve smlouvě se nachází veškeré informace o půjčce, včetně všech poplatků, pokut, termínů splátek apod. Dále tam najdete informace o nadstandardních službách. Je proto dobré si vše zkontrolovat a v případě pochybností začít uvažovat o změně poskytovatele.

Nevytloukejte klín klínem

Často si lidé myslí, že když půjčku nemohou splatit, zachrání je půjčka další. To je ale velmi špatná úvaha. Hrozí totiž, že se tímto jednáním dostanete do dluhové spirály a vaše zadlužení jen poroste. V ten moment je jedinou šancí tzv. konsolidace úvěrů. Ta ale nesmí přijít moc pozdě. V krajním případě vám nezbyde nic jiného než vyhlásit osobní bankrot. Když se ale budete držet těchto rad, nic takového se nestane.

Řešte problémy bez zbytečného odkladu

Problémy mohou samozřejmě nastat i po podepsání smlouvy. Bohužel se kdykoliv může stát, že nebudete schopni půjčku z nějakého důvodu splácet. Nejhorším řešením je ale tyto problémy ignorovat. Postavte se jim čelem a nenechte je narůst. Pokud nebudete reagovat na výzvy poskytovatele, může vás navštívit exekutor. Přitom se tomuto scénáři dá spolehlivě vyhnout. Stačí když své problémy okamžitě sdělíte bance či úvěrové společnosti. Jestli je poskytovatel férový, tak vám vyjde vstříc a společně vymyslíte cestu, jak z toho ven. Například vám nabídne možnost odložení splátek či vám je dokonce sníží a rozloží na delší dobu.